Tatuaż z henny – alternatywa dla klasycznego tatuażu

Tatuaże z henny stały się w ostatnich latach jedną z najpopularniejszych alternatyw dla tradycyjnego tatuażu permanentnego. Łatwy do wykonania, bezpieczny dla skóry i przede wszystkim tymczasowy tatuaż z henny to bardzo często hit wśród usług w wielu nadmorskich kurortach i na wakacyjnych festynach – nawet celebryci jednym z największych festiwali świata, Coachelli, decydują się na zdobienia z henny. Zanim jednak zdecydujesz się na ozdobienie ciała tymczasowo (i to niekoniecznie w sezonie wakacyjnym), sprawdź co warto wiedzieć o tatuażach z henny. Wiedzy jest tu sporo, a tylko dokładne rozeznanie w temacie pozwoli ci cieszyć się tatuażem tymczasowym w należyty sposób.

Czym właściwie jest henna?

Henna, która już od tysięcy lat stosowania jest przez kobiety Bliskiego i Dalekiego Wschodu jest niczym innym, jak naturalnym barwnikiem pochodzenia roślinnego. Produkowana z liści i pędów rośliny o wdzięcznej nazwie „lawsonia bezbronna”, występującej na obszarach tropikalnych, a więc na całym obszarze od Indii, przez Australię i Afrykę, aż po Amerykę Łacińską, henna jest niezwykłą alternatywą dla trwałych barwników używanych w tatuażu. Brunatna maź, która powstaje po sproszkowaniu i ugotowaniu liści lawsonii może zostać wysuszona, nie tracąc przy tym swoich walorów, a następnie ponownie upłynniona po dodaniu odrobiny wody. Dzięki temu henna jest materiałem bardzo łatwym do transportu i pracy, a także ewentualnego rozpuszczenia i zmycia.

Gdzie zrobić tatuaż z henny?

To być może odrobinę zaskakujące, ale w typowych polskich miastach trudno dziś znaleźć miejsca oferujące tatuaż z henny. Do sztuki porywają się więc często kosmetyczki, znacznie rzadziej tatuatorzy, a najczęściej lokalni artyści, którzy w ten sposób mogą realizować swoją pasję bez obaw o oszpecenie kogoś nieumiejętnym wykonaniem. Tatuaż z henny wybacza wiele – ostatecznie zniknie przecież z ciała po dwóch-trzech tygodniach. Wiele osób proponuje wręcz, by samodzielnie kupować hennę w drogeriach i bawić się w tatuaże z henny w domowym zaciszu. Choć nie wykluczamy takiej opcji, tym, którzy chcą uzyskać nieco bardziej profesjonalny wygląd zalecamy poszukanie studia tatuażu i henny w swoim mieście. Jedną istotna kwestią, jaką należy pamiętać o hennie jest to, że techniki umożliwiające nałożenie barwnika na skórę są znacznie mniej precyzyjne niż tradycyjne igły do tatuażu permanentnego. Oznacza to, że wykonanie wymarzonego wzoru tatuażu henną może nie być możliwe lub odbiegać daleko od ideału. Zapomnij, że podejdziesz do salonu i poprosisz o wykonanie w hennie bardzo szczegółowego, skomplikowanego wzoru z cienkimi liniami i maleńkimi elementami. Specyfika henny zwyczajnie na to nie pozwala, dlatego też większość artystów zajmujących się henną wykonuje piękne, typowe dla kultur bliskiego wschodu wzory.

Co jeszcze warto wiedzieć tatuażu z henny? Prawdziwa, naturalna henna jest barwy brunatnej, ciemnobrązowej. Jeśli chcesz, by twój tymczasowy tatuaż był czarny, koniecznie poproś o wykonanie go za pomocą żelu Jagua, pozyskiwanego z soku wyciśniętego z owocu Genipa Americana, rosnącego w Ameryce Południowej. Żel powstaje dzięki dodaniu do soku z owoców odrobiny gumy ksantanowej. Po raz kolejny więc żel ten jest bezpieczny dla skóry i z powodzeniem nadaje się do wykonywania tatuaży tymczasowych. To znacznie lepsza alternatywa dla sztucznie barwionej henny, gdzie pochodzenie barwników jest dość często nieznane.

Jak zmyć tatuaż z henny?

Henna, jako barwnik pochodzenia naturalnego pozostający w formie tatuażu na powierzchni skóry znika samoistnie po około 3 tygodniach, w zależności od miejsca, w którym tatuaż został wykonany. Henna na dłoni może przetrwać znacznie krócej, niż ta na plecach, które mimo wszystko myjemy rzadziej. Często zdarza się, że zanikająca henna nie wygląda już estetycznie i chcemy pozbyć się jej jak najszybciej. Choć nie istnieje jeden sposób na szybkie, bezpieczne i bezbolesne usunięcie henny, wiele z nich naprawdę przyspiesza proces naturalnego blaknięcia barwnika. Chcąc pozbyć się tatuażu z henny warto więc wykonywać regularne peelingi, które usuną martwy naskórek, lub pocierać miejsce gąbką podczas mycia. Pamiętaj – henna nie pozostaje na zawsze. W Internecie aż roi się od pomysłów na usunięcie henny i choć wszystkie reklamowane są jako bezpieczne, większość z nich sprawi że przez dłuższy czas po zniknięciu tatuażu konieczne będzie specjalne dbanie o skórę, której wierzchnia warstwa została przez drapanie mocno uszkodzona.