mydło na zimno

Mydło na zimno- czym jest i jak można je wykonać samodzielnie?

Mydło robione na zimno jest wytwarzane techniką, przy której nie wykorzystuje się wysokich temperatur. Podczas produkcji tego rodzaju mydeł, temperatury wahają się w okolicach 30 do 45 stopni Celsjusza. Dzięki zachowaniu niskich wartości tego parametru, produkt ostateczny zawiera znacznie więcej pozytywnych właściwości pielęgnacyjnych dla naszej skóry.

Proces wyrabiania mydła na zimno

Proces robienia mydła na zimno jest stosunkowo krótki i łatwy – nie wymaga zaawansowanych umiejętności. Mydło można wykonać samodzielnie w domu wykorzystują zakupione składniki. Chcą własnoręcznie wykonać mydło, w pierwszej kolejności powinniśmy znaleźć odpowiednią dla nas recepturę i zdobyć potrzebne składniki. Aby mydło posiadało piękny zapach należy do niego dodać olejek eteryczny, który można zakupić za niewielką cenę w wielu sklepach. Można także zastosować w tym celu ulubione perfumy. Niektóre sklepy sprzedają niewielki fiolki o objętości kilku mililitrów, które można przeznaczyć właśnie do wykonania domowego mydła na zimno. Aby wyprodukowany przez nas kosmetyk był jeszcze bardziej atrakcyjny również wizualnie, możemy wykorzystać różnorodne barwniki, które nadadzą pięknego koloru. Najlepiej skorzystać z naturalnych barwników, które są bezpieczne dla naszej skóry i z pewnością nie wywołają żadnego uczulenia.

mydło naturalne

Po więcej informacji o mydłach na zimno zapraszamy pod adres https://www.ecoflores.eu/mydlo-na-zimno

Pierwszym krokiem wykonywania mydła na zimno będzie przygotowanie fazy wodno-ługowej. Tym celu należy w odpowiednich proporcjach zgodnych z przepisem zmieszać wodę i wodorotlenek sodowy. Pamiętajmy, aby zasłonić nasze dłonie gumowymi rękawiczkami, ponieważ soda kaustyczna czyli wodorotlenek przez nas używany, jest substancją silnie żrącą. Do wykonania mydła powinniśmy użyć wody destylowanej. Pamiętajmy o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, dobrej wentylacji pomieszczeń ponieważ nawet opary sody kaustycznej mogą być dla nas drażniące i powodować nieprzyjemne reakcje. Następnym etapem będzie przygotowanie fazy olejowej. W tym celu należy zmieszać ze sobą wybrane oleje w zależności od danej receptury, z której korzystamy. Może to być olej kokosowy, oliwa czy masło shea. Ostatnim etapem będzie połączenie obydwu faz. Powinny one mieć w tym momencie zbliżoną do siebie temperaturą. Kiedy konsystencja zgęstnieje należy przelać ją do przygotowanej wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia formy, a następnie przykryć ją. Formę powinniśmy umieścić w ciepłym miejscu i pozostawić na około 24 godziny. Wysuszone mydło będzie twarde przez co możemy pociąć je na mniejsze kawałki lub zostawić w takiej formie w jakiej już się znajduje. Wykonane przez nas mydło wymaga odpowiedniego leżakowania, które będzie trwało nawet do trzech do sześciu tygodni. Im dłużej odczekamy tym mydło będzie trwalsze, twardsze i bardziej łagodne dla skóry.

Mydło na zimno a ochrona środowiska

Samodzielne wykonane mydło może być świetną alternatywą dla gotowych produktów jakie często kupujemy w drogeriach. Sposób ten docenią z pewnością wszyscy pasjonaci ekologicznego, naturalnego trybu życia. Jeśli wykonamy takie mydło możemy mieć pewność, że znajdują się w nim tylko naturalne składniki i nie ma w nich szkodliwych chemicznych konserwantów i parabenów. Mydło na zimno może być dowolnie przez nas ozdobione i stanowić świetny, domowej roboty upominek. Ponadto przygotowując samodzielnie ten kosmetyk możemy indywidualnie dostosować do własnych preferencji jego wygląd i kolor. Wykorzystując ulubione perfumy będziemy mogli cieszyć się naszym zapachem podczas każdej kąpieli. Zastosowanie niskiej temperatury sprawia, że wykonane przez nas mydło będzie charakteryzowało się wyjątkowo intensywnymi zdolnościami pielęgnacyjnymi, a nasza skóra po jgo użyciu nabierze gładkość, miękkości oraz będzie przyjemna w dotyku.