kabiny

Kiedy zacząć rehabilitację po złamaniu nogi?

Złamanie nogi to często bardzo poważny problem, który nie tylko uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie, ale także znacznie komplikuje życie. Uraz tego typu w zależności od stopnia zaawansowania może się wymagać innego leczenia. 

W jednym przypadku proces ten będzie trwał kilka tygodni, a w innym powrót do pełnego zdrowia może trwać znacznie dłużej. Niestety przy takim urazie trzeba uzbroić się w cierpliwość, jednak istnieją pewne rozwiązania, które mogą znacząco przyspieszyć okres rekonwalescencji i sprawić, że końcowy efekt leczenia będzie znacznie lepszy. Jednym z takich rozwiązań jest profesjonalna rehabilitacja.

Dlaczego proces rehabilitacji jest tak ważny?

Większość osób uważa, że złamanie to jedynie przerwanie ciągłości kości, która po jakimś czasie się zrośnie i pacjent będzie mógł wrócić do pełnej sprawności. W rzeczywistości jednak nie wygląda to tak prosto. Oprócz tego, że kość ulega pęknięciu, to uszkadzane są również otaczające ją struktury, taki jak tkanki miękkie, receptory odpowiedzialne za czucie głębokie i biorące udział w określaniu aktualnej pozycji ciała, a w najcięższych przypadkach także ważniejsze naczynia krwionośne oraz nerwy

Oczywiście bardzo istotne jest w tym przypadku prawidłowe leczenie, ale nie należy również zapominać o rehabilitacji, bez której może dojść do zaburzeń siły i współpracy mięśniowej, niefizjologicznego ułożenia kończyny, przykurczy, a nawet zaburzeń równowagi statycznej i dynamicznej układu ruchu. Tego typu konsekwencje mogą sprawić, że dana osoba będzie zmagała się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi, a nawet częściową niepełnosprawnością wynikającą z ograniczonej funkcjonalności kończyny i zakresu jej ruchu. Rehabilitacja jest także często jedyną metodą leczenia nieoperacyjnych złamań nóg i innych kończyn. 

Jakie zabiegi można realizować w ramach rehabilitacji po złamaniu nogi

Podstawą rehabilitacji jest wdrożenie do życia codziennego różnego rodzaju ćwiczeń wybranych przez fizjoterapeutę i dostosowanych do danego złamania oraz czasu, jaki minął od doznania urazu. Ćwiczenia te mają na celu zwiększenie mobilności i siły złamanej kończyny oraz wszystkich sąsiadujących stawów i mięśni. Przy takich urazach często stosuje się również laseroterapię, elektrostymulację oraz krioterapię, która znacząco zmniejsza dolegliwości bólowe i likwiduje obrzęki. Ponadto zalecany jest również specjalistyczny masaż, który przynosi ulgę w bólu oraz rozluźnia i pobudza mięśnie. 

W rehabilitacji złamań bardzo często stosuje się także kabiny rehabilitacyjne. Są to urządzenia, które dostarczają ciepło do całego organizmu, wpływając leczniczo na wszelkie choroby i dysfunkcje. W przypadku złamania, tego typu zabieg wspomaga odbudowę uszkodzonych tkanek, zmniejsza odczuwanie bólu, niweluje sztywność stawów oraz przyspiesza regenerację organizmu. Dzięki temu powrót do pełnej sprawności po złamaniu może być jeszcze szybszy. 

Dodatkowo kabiny tego typu wykorzystują w swoim działaniu również ozon, który wpływa na poprawę metabolizmu komórkowego i proces dostarczania tlenu do tkanek, co przyspiesza i ułatwia procesy odnowy komórkowej. 

kabiny rehabilitacyjne

Jak duże znaczenie w rehabilitacji ma czas?

Kość zaczyna się zrastać i regenerować już po niedługim czasie od złamania. Z tego względu z rehabilitacją również nie należy zwlekać, ale czas jej rozpoczęcia powinien być dostosowany od danego przypadku i metod leczenia, jakie zostały zastosowanie. 

Jeśli w wyniku złamania nogi konieczne było założenie opatrunku gipsowego lub ortezy, rehabilitacja w pełnym zakresie możliwa jest zazwyczaj dopiero po jego usunięciu. Gdy to się stanie, rehabilitacja zazwyczaj rozpoczyna się od pobudzenia do pracy mięśni, które podczas unieruchomienia nie były używane. Nie mniej ważne jest również przywrócenie odpowiedniego zakresu ruchu i mobilności w sąsiadujących stawach. Jednak nie oznacza to, że zaraz po urazie należy się wstrzymać od wykonywania jakichkolwiek czynności rehabilitacyjnych, wręcz przeciwnie. 

Już w pierwszych dobach po doznaniu urazu można włączyć do leczenia odpowiednio ukierunkowaną fizjoterapię, której początkowym celem jest zmniejszenie ryzyka zakrzepicy oraz poprawienie funkcji oddechowych. W niektórych przypadkach możliwe, a nawet zalecane są również różnego rodzaju ćwiczenia izometryczne, które polegają na czynnym napinaniu mięśni bez wykonywania jakiegokolwiek ruchu. Dzięki temu mięśnie zostają pobudzone, bez ryzyka, że wpłynie to negatywnie na złamaną kość.