Jak leczyć otyłość

Jak balon żołądkowy pomaga pozbyć się otyłości?

Otyłość jest często nazywana epidemią XXI wieku. To naprawdę niebezpieczna choroba cywilizacyjna, która prowadzi do wielu schorzeń. Obserwuje się stały wzrost występowania otyłości, która jest problemem zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych.

Ludzie borykający się z otyłością często też skazani są na odsunięcie od społeczeństwa, skutkuje to drastycznym obniżeniem poczucia własnej wartości oraz depresją. W dzisiejszych czasach, dzięki rozwojowi medycyny mamy dostęp do chirurgicznych sposobów leczenia otyłości. Jest to dobra wiadomość dla osób, którym nie pomagają tradycyjne formy leczenia.

Jak działa balon żołądkowy?

Jest to popularna metoda lecznicza uważana za najmniej inwazyjną spośród innych chirurgicznych sposobów leczenia otyłości. Zabieg wprowadzenia balonu do żołądka ma na celu zmniejszenie łaknienia pacjenta, a mniej przyjmowanych posiłków to naturalny sposób na zmniejszenie wagi ciała. W żołądku zostaje umieszczony balon z płynem (solą fizjologiczną), który wzbudza uczucie sytości. Konsekwencje zabiegu są proste, pacjent nie czuje głodu, a więc spożywa o wiele mniejsze porcje jedzenia i zdecydowanie rzadziej ma ochotę jeść.

Dzieje się tak, dlatego, że balon uciska ściany żołądka, to prosty sygnał dla mózgu, aby wstrzymał uczucie głodu. Balon jest umieszczany w żołądku na okres 6 miesięcy. 

Balon jest wprowadzany do żołądka przez usta pod kontrolą gastroskopu. Na początku umieszcza się w żołądku pusty balon, dopiero później wypełnia się go płynem. Zabieg jest małoinwazyjny i wykonywany pod krótkim znieczuleniem dożylnym i kontrolą anestezjologa. Zabieg trwa zazwyczaj nie więcej niż pół godziny.

Warto pamiętać, że choć jest to zabieg krótki i nieskomplikowany, to pozostaje on i tak zabiegiem medycznym, a więc ingerencją w ciało. Decyzję powinno się podjąć po dokładnej analizie sytuacji i porządnej medycznej konsultacji. Warto zapisać się na taką w KCM Clinic – specjalistycznej placówce leczenia otyłości. Zobacz więcej szczegółów pod tym adresem: http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/chirurgia-laparoskopowa-i-leczenie-otylosci-3d,128.htm

Rezultaty leczenia

 Według danych pacjenci chudną od 15 do 20 kg, choć zdarzały się przypadki, że pacjenci tracą nawet 30 kg. Za średnią utratę wagi uważa się 15 kg, ale zależy to od wielu czynników. Nawet średnia utrata wagi jest świetnym rezultatem i przewyższa o dużo efekty leczenia samą dietą. Badania stwierdziły, że korzystny spadek wagi utrzymywał się po wyjęciu balona. To skutki wypracowania korzystnych nawyków żywieniowych.

Metoda przynosi naprawdę dobre rezultaty. Ważne, aby dobrze wykorzystać te pół roku życia z balonem, ten czas powinien być wykorzystany na zmianę swoich nawyków żywieniowych. Jeśli pacjentowi zależy na dalszym utrzymaniu spadku wagi, musi przeorganizować swój styl życia.

Zabieg pomaga ludziom cierpiącym na otyłość, zebrać siły, zwiększyć wydolność fizyczną i podnieść poczucie własnej wartości. Ułatwia to pacjentowi zmianę swoich negatywnych tendencji zarówno żywieniowych, jak i psychicznych.

Warto zdawać sobie sprawę, że wprowadzenie balona żołądkowego nie załatwia wszystkich problemów. Zabieg otwiera nowe możliwości, a od pacjenta zależy czy z nich skorzysta. Oczywiście spadek apetytu wpłynie na spadek wagi, ale kiedyś balon trzeba wyjąć, dlatego warto wykorzystać ułatwionych 6 miesięcy na zmianę perspektywy.

Pacjent powinien odkryć, że zdrowy tryb życia, tak naprawdę jest przyjemny i daje wiele satysfakcji.

Warto podczas życia z balonem zając się aktywnością fizyczną i poszukiwaniem zdrowego i odpowiadającego pacjentowi żywienia.

Doświadczenia pacjentów potwierdzają, że po zabiegu o wiele bardziej się chce pracować nad sobą, ma się więcej siły. Pacjenci czują się zdolni podjąć się nowych aktywności, dzieje się tak dzięki spadkowi wagi i rosnącej motywacji.

W podjęciu decyzji jest bowiem ważna szczera chęć trwałej zmiany, wówczas zabieg staje się nową szansą. Niepodejmowanie się aktywności fizycznej i niezdrowe jedzenie prowadzą niestety do efektu jo-jo.