Do czego wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe?

Rozwój medycyny estetycznej w ostatnich latach jest naprawdę bardzo dynamiczny. Co chwilę pojawiają się nowe sposoby i kosmetyki poprawiające jakość i wygląd naszego ciała. Jednym z nich jest także osocze bogatopłytkowe. Choć nazwa ta nie wzbudza zaufania, a jego pozyskiwanie może być nieco inwazyjne, to za chwilę przekonamy się, że zabiegi z użyciem tego osocza naprawdę bardzo pozytywnie wpływają na skórę i niosą ze sobą wiele korzyści. 

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Na samym początku zastanówmy się jednak, czym jest ta substancja. A jest to preparat zawierający skoncentrowane płytki krwi zawieszone w niewielkiej ilości osocza. Choć jest to koncentrat krwiopochodny, to w swojej niewielkiej ilości zawiera od 2 do nawet 9 razy więcej płytek krwi w jednostce niż krew fizjologiczna, co pozwala na wspomaganie wielu procesów leczenia czy upiększania, w których krew odgrywa kluczową rolę. 

Jak jest pozyskiwane?

Osocze bogatopłytkowe wytwarza się z pobranej krwi obwodowej człowieka (niekoniecznie pacjenta). Zostaje ona poddana procedurze odwirowania i wyizolowania, dzięki czemu jesteśmy w stanie otrzymać osocze o danej gęstości płytek. Gęstość ta wpływa przede wszystkim na zwiększoną ilość zastosowań osocza – im większa tym ma więcej właściwości. 

Warto jednak pamiętać, że jeśli poddajemy się zabiegom wymagającym dużego stężenia płytek krwi w osoczu, wówczas zostanie pobrana większa ilość naturalnej krwi z naszego organizmu. Aby jednak nie wpływało to negatywnie na samopoczucie pacjenta, coraz częściej korzysta się już z gotowych ampułek z osoczem niczym nieróżniącym się od osocza wytwarzanego z krwi pacjenta. 

Do czego wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe?

Preparat ten dzięki swoim właściwościom pozwala na zwiększenie czynników wzrostu, a co za tym idzie na przyspieszenie procesu regeneracji tkanek

Takie zastosowanie ma odniesienie nie tylko w medycynie estetycznej, gdzie zatrzymuje procesy starzenia dzięki takim zabiegom jak mezoterapia, czy korekcja zmarszczek, ale pozwala także na zatrzymanie nadmiernego wypadania włosów i pobudzenia mieszków do wzrostu. 

Dodatkowo osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się również w ortopedii czy leczeniu wirusów. Jego regenerujące właściwości pozwalają na usprawnienie pracy całego organizmu, dlatego podawanie go sprawdza się również przy różnych złamaniach, zwichnięciach, schorzeniach narządów ruchu oraz w chorobach wirusowych niedających się wyleczyć tradycyjną farmakologią. 

Jakie są zalety osocza?

Jak już widać osocze niesie za sobą przede wszystkim duże korzyści zdrowotne, ale jego wykorzystywanie niesie za sobą także kilka innych plusów. Mianowicie:

  • jego iniekcyjne podawanie jest całkowicie bezbolesne dzięki miejscowemu znieczuleniu 
  • po jego wtłoczeniu ryzyko komplikacji i negatywnego przyjęcia w organizmie jest nikłe (zwłaszcza jeśli osocze wytworzono z krwi pacjenta)
  • cały proces nie trwa dłużej niż 2 godziny
  • ewentualne skutki uboczne (opuchlizna, siniaki i zaczerwienienie) znikają po tygodniu 
  • osocze pracuje w organizmie nawet do roku od wstrzyknięcia 

Dodatkowo badania nad osoczem bogatopłytkowym stale trwają, dlatego być może w niedalekiej przyszłości znajdzie się jeszcze więcej jego zastosowań nie tylko w hamowaniu procesów starzenia, zagęszczaniu włosów, czy przyspieszaniu regeneracji ran, ale także w innych dziedzinach medycyny. 

Gdzie wykonuje się takie zabiegi?

Mimo szerokiej gamy zastosowań w ogólnej medycynie nie da się ukryć, że osocze największą popularnością cieszy się w zabiegach estetycznych, dlatego też to w klinikach medycyny estetycznej jest ono najczęściej wykorzystywane. 

Modelowanie twarzy, wypełnianie zmarszczek, leczenie blizn czy niwelacja bruzd to tylko niektóre z czynności, jakie pojawiają się w rankingu najczęściej występujących zabiegów medycyny estetycznej z wykorzystaniem osocza bogatopływkowego we Wrocławiu. Nic więc dziwnego, że w całej Polsce powstaje coraz więcej gabinetów (nie tylko kosmetycznych), gdzie terapia osoczem jest coraz częściej wykorzystywana. 

Podsumowanie

Jak więc widać osocze bogatopłytkowe jest substancją przynoszącą znacznie więcej korzyści estetycznych i zdrowotnych, niż można przypuszczać. Choć zabiegi z jego wykorzystaniem są nieco inwazyjne, to przyspieszenie regeneracji komórek nigdy nie było tak proste, jak dzisiaj i to dlatego cieszą się one coraz większą popularnością zarówno wśród młodych, jak i starszych osób.