Wellness

Co to jest strefa wellness i jak z niej skorzystać?

Wellness, to pojęcie o dość szerokim znaczeniu. Najczęściej odnosi się jednak do wszystkich czynności i zabiegów zapewniających zdrowe i zrównoważone traktowanie ciała i umysłu. Jeśli jednak spojrzeć na terminologię hotelarstwa, strefa wellness nieco zmienia swoje oblicze. W takich miejscach zazwyczaj połączona jest bowiem ze SPA i oznacza po prostu strefę relaksu.

W hotelu wellness określa się zatem, jako pewną atrakcję. Taką, która ma przyciągnąć gości i zapewnić im odpowiednią rozrywkę. Oczywiście nadal bazując na zabiegach pielęgnacyjnych dla ciała i duszy. Przy czym strefa wellness nie jest przypisana wyłącznie dużym, eleganckim hotelom.

Rzecz jasna duże obiekty mają w tym zakresie większe możliwości. Chodzi między innymi o kryte i odkryte baseny, sauny, siłownie i sztab masażystów. Mniejsze placówki mogą jednak skupić się na nieco innych formach relaksu, na przykład dużej wannie jacuzzi albo pojedynczej saunie. Pozostaje zatem pytanie, jak najlepiej wykorzystać dostępną ofertę? Czy są ogólnie przyjęte zasady korzystania z takiego miejsca?

Z jakich atrakcji w strefie wellness można korzystać i w jaki sposób to robić?

Tak naprawdę wiele zależy od naszych potrzeb. Jeśli jesteśmy miłośnikami aktywnego spędzania wolnego czasu, możemy skupić się na pływaniu w basenie. Kiedy jednak wolimy na wyjeździe po prostu się zrelaksować – bardzo korzystną opcją jest jacuzzi.

Kwestie zdrowotne nie pozostają tu bez znaczenia. W strefie wellness zazwyczaj mamy możliwość skorzystania z sauny. Ma ona wiele dobroczynnych właściwości i zbawiennie wpływa na regenerację organizmu, na przykład po ciężkim dniu. Jeśli dla nas to nadal za mało – w tego typu miejscach zazwyczaj możemy zamówić też masaż. Relaksacyjny, leczniczy, a nawet rehabilitacyjny. Masaż całego ciała, pleców albo szyi – wybór jest ogromny.

Bardzo ważne jest jednak to, by po jakimkolwiek zabiegu skorzystać z natrysku prysznicowego. Szczególnie po saunie lub basenie. Czy istnieją jakieś zasady w korzystaniu ze strefy relaksu w hotelu? Oczywiście! Swoje rzeczy zostawiamy na przykład w szafce w szatni, a na miejsce docieramy w stroju kąpielowym i klapkach. Te ostatnie są bardzo ważne, bo podłogi w strefie wellness zazwyczaj wyłożone są płytkami na których łatwo o poślizgnięcie.

Na co zwrócić uwagę wybierając hotel ze strefą wellness?

Oczywiście dla większości liczy się szeroka oferta proponowanych atrakcji. Klienci zwracają uwagę czy na miejscu dostępny jest basen, sauna, jacuzzi i czy proponowane są zabiegi pielęgnacyjne, w tym masaże. Jest to ważna sprawa, ale nieco ważniejsza jest jednak kwestia sterylności danego miejsca.

W każdej strefie wellness bardzo ważna jest bowiem higiena. Które miejsc tego rodzaju turyści wspominają najlepiej? Oczywiście te, które zagwarantowały im świetne urządzenia, relaksujące zabiegi, ale również perfekcyjną czystość. Tym bardziej, że w strefie relaksu bardzo często chodzi się boso albo pływa w tej samej wodzie, co inni goście.

Poza tym, wszędzie tam gdzie jest kontakt z wilgocią istnieje ryzyko przenoszenia szkodliwych drobnoustrojów.

Odpowiednie dobranie środków czystości jest zatem priorytetowe. Jednak z uwagi na ich dość specyficzny, drażniący zapach, strefę wellness najczęściej czyści się dopiero wtedy, gdy goście ją opuszczą. Jeśli widzimy, że hotel przestrzega powyższych zasad, możemy być pewni, że jakość proponowanych w nim usług jest na najwyższym poziomie.